2019

Kevin J Crawford MCIAT for dedicated service to the Institute and the profession.
"Kevin has worked, and continues to work, tirelessly to improve standards and raise the profile of CIAT and its membership. He has done this since his early involvement with the Scotland West Region in 1998 and subsequently through his time and energy with the Technical Committee and its Taskforces, all culminating in his successful election as Vice-President Technical in 2012."

Dr Graham P Smith MCIAT for dedicated service to the Institute and the profession.
"His immeasurable involvement and considerable influence within the specialism of fire safety engineering, since the Grenfell tragedy has been incredible with his activism in fire safety regulatory making changes and improvements for the betterment of the industry and society."

2018

Professor Stephen J Scaysbrook for dedicated service to the Institute and West Midlands Region.

2017

Gillian Armstrong for dedicated service to the Institute and Australasia Centre.
'She has been instrumental in raising the profile of Architectural Technology as a distinct dicipline in Australia and New Zealand.'  

Michael A Cook for dedicated service to the Institute and West Midlands Region.
'An incredible 47 years (and still going strong) actively playing his part by continuing to contribute in dealing with Institute business and issues at Regional level.' 

John Williams for dedicated service to the North West Region.
'John works tirelessly to promite the Institute and goes about this task with great dedication and is very modest of his contribution to the Institute.' 

2016

Robert H Kay MBE PPBIAT for dedicated service to the Institute and the Northern Ireland Region.
'an inspirational member and role model of CIAT and the Northern Ireland Regional Committee for more than 40 years.'

Paul S Greenwood for dedicated service to the Institute.
'...his enthusiasm, professional knowledge and commitment to the discipline of Architectural Technology has been exemplary.'

Graham C Bruce for dedicated service to the Institute and Scotland East Region.
'He has been notable in his efforts to maintain and encourage a Regional Committee during difficult times.'

2015

Graham S Jackson PCSAAT PPSAAT; for dedicated service to the Institute

Anthony G Lodge PCSAAT; for dedicated service to the Institute

Paul K Newman PPSAAT PPBIAT; for dedicated service to the Institute

Colin C Orr PPCIAT; for dedicated service to the Institute

2014

Barry P Le Beuvant PPCIAT; for dedicated service to the Institute and Channel Islands Region

Kathleen B Thurman; for dedicated service to the Institute and East Anglia Region

Eddie Weir; for dedicated service to the Northern Ireland Region

2013

Brian K Davies; for dedicated service to the Republic of Ireland Centre

Samuel W Marcus; for dedicated service to the Northern Ireland Region

Stephen R Nicholls; for dedicated service to the North West Region

Andrew M Scott; for dedicated service to the Institute and Projects Taskforce

2012

David A Adams; for dedicated service to the Central Region

Karl I Grace PPCIAT; for dedicated service to the Institute

2011

Jeffrey C Goodchild; for dedicated service to the North West Region

Nicholas A Wilson; for dedicated service to the Yorkshire Region

2010

Lawrence Coussell; for dedicated service to the Institute

George W Lowe PCSAAT; for dedicated service to the Institute

Bruce M Sheerin PCSAAT HonMCIAT; for dedicated service to the Institute

2009

John R Barker; for dedicated service to the South East Region

2008

Robert D Dilworth; for dedicated service to the West Midlands Region

Leo F Forte; for dedicated service to the Institute and Northern Ireland Region

Ian Pawson; for dedicated service to the Yorkshire Region

Sean Walsh (posthumous); for dedicated service to the Central Region

Christopher S Wilson; for dedicated service to the North West Region
 

2007

Robert J Bilbie; for dedicated service to the construction industry

William (Liam) J Cotter; for dedicated service to the Republic of Ireland Centre

Adrian V Day; for dedicated service to the Central Region

J Iain D Elmslie; for dedicated service to the Institute and the North West Region

Harold L Johnston; for dedicated service to the Northern Ireland Region

Gary A Mees PPCIAT; for dedicated service to the Institute and Scotland East Region

Henry T Spence; for dedicated service to the Yorkshire Region

2006

Vincent Clifford; for services to the North West Region

Robert L Davey; for services to the West Midlands Region

Phillip O George; for services to the Northern Region

Gerard O’Neill; for services to the Republic of Ireland Centre

Jeremy V Salter; for services to the East Anglia Region

Gordon J Smith; for services to the Central Region

Marjorie A Smith; for services to the Central Region

2005

Douglas Arran; for services to the Northern Region

Colin E Bailey; for services to the Central Region

L Keith Lower; for services to the South East Region

Kevin P O’Riordan; for services to the Membership and Education Committee

Richard G Turner; for services to the Yorkshire Region

2004

Neil J Dransfield PPBIAT; for services to the Institute, industry and South Wales and West Region

Robert A Hopwood; for services to the Yorkshire Region

2003

David R J Enticknap; for services to the Central Region

John D Newey HonMBIAT (posthumous); for services to the Institute and Membership and Education Committee

2002

George Douglas; for services to the construction industry, the Institute, Scotland East Region and committees

Richard H Houseago PPBIAT; for services to the construction industry, the Institute, Channel Islands Region, the committee and for furthering excellence in the built environment

James F Kirwan PPCIAT; for services to the Institute

Christopher S Pike PPBIAT; for services to the Institute

David Taylor; for services to the Institute and West Midlands Region

Robin J L Whittaker; for services to the construction industry, the Institute and the Technical Committee

2001

Paul Burton PPBIAT PPCIAT; for services to the Institute

Christopher F Butler; for services to the Institute and East Midlands Region

Brian J D Cassells; for services to the Institute, Greater London Region and Greater London Region Committee

John H Farrar; for services to the construction industry, the Institute, Yorkshire Region, the Education Committee and for  furthering excellence in the built environment

Gillian J A Fletcher; for services to the Institute and the Republic of Ireland Centre

Dudley C Hewson; for services to the Institute

Norman R Shepley; for services to the construction industry and North West Region

Leslie V Smith; for services to the Institute, South Wales and West Region, the committee and for furthering excellence in the built  environment

2000

Mark O Kennett PPCIAT; for services to the Institute

MAK Hon Kuen HonMCIAT; for services to the Hong Kong Centre

Albert Marks; for services to the Institute and Northern Region

Robert D Mason PPBIAT; for services to Scotland West Region

Ivor N Mills; for services to the Institute and West Midlands Regional Committee

Philip J Sharples; for services to the Institute, North West Region and the Practice Committee

1999

David R S Cracknell HonMCIAT; for services to the construction industry

John H Dempsey; for services to the Institute and Scotland East Region

Denise Germaine; for services to the construction industry, the Institute and the Republic of Ireland Centre

Peter D Harrison; for services to the construction industry, the Institute and South Wales and West Region

Martin J Meehan; for services to the construction industry, the Institute and the Republic of Ireland Centre

George Rhodes; for services to Yorkshire Region

Peter Rogan; for services to the Institute, East Midlands Region and the East Midlands Regional Committee

M John Veal HonMCIAT; for services to the Institute